Medal Record of CSR students

Olympic Games

【Department of Physical Education and Sport Sciences】

  • Wei, Chun-Heng (2020 Tokyo Olympics, Archery-Men’s team)

【Department of Physical Education and Sport Sciences】

  • Lei, Chien-Ying (2016 Rio Olympics, Archery-Women’s team)
  • Wen, Tzu-Yun (2020 Tokyo Olympics, Karate-Women’s -55 kg)

 【Department of Athletic Performance】

  • Chen, Wen-Huei (2020 Tokyo Olympics, Weightlifting-Women’s -64 kg)

【Department of Physical Education and Sport Science】

  • Wei, Chun-Heng (Archery-individual: Round of 16; Men’s team: sliver medal)
  • Lei, Chien-Ying (Archery-individual: Round of 32; Women’s team: Quarterfinals)
  • Hsieh, Hsi-En (Track & road events-Women’s 100 m: Quarterfinal 7th place)
  • Wen, Tzu-Yun (Karate-Women’s -55 kg: bronze medal)
  • Wang, Kuan-Hung (Swimming-Men’s 100 m butterfly: 35th place; Men’s 200 m butterfly: 13th place)

【Department of Athletic Performance】

  • Hsieh, Yun-Ting (Weightlifting-Men’s +109 kg: 12th place)
  • Hsieh, Yu-Chieh (Tennis-Women’s doubles: Round of 16)
  • Chen, Wen-Huei (Weightlifting-Women’s -64 kg: bronze medal)
  • Tang, Chia-Hung (Gymnastics All-around-Men’s Team: 10th place; individual: 7th place)
  • Lin, Ying-Shin (Shooting-10 m air rifle team: 14th place; Women’s 10 m air rifle: 26th place)

【Department of Athletic Performance】

  • Lei, Chien-Ying (Archery- individual: Round of 16; Women’s team: bronze medal)
  • Wu, Chia-Ying (Shooting-Women’s 10 m air pistol: 19th place; Women’s 25 m pistol: 27th place)
  • Chuang, Chia-Chia (Taekwondo-Women’s -67 kg: 5th place)
  • Wei, Chun-Heng (Archery-individual: Round of 16; Men’s team: Quarterfinals)
  • Yu, Ai-Wen (Shooting-Women’s 10 m air pistol: 31st place; Women’s 25 m pistol: 18th place)

World Games

2017

【Department of Physical Education】

  • Huang, Tzu-Yao (Korfball)
  • Zhang, Shu-Qi (Korfball)

Universiade

2019

【Department of Athletic Performance

  • Yu, Ai-Wen (Shooting-10 m air pistol team)
  • Tang, Chia-Hung (Gymnastics-Horizontal bar)
  • Wei, Chun-Heng (Archery-Mixed Recurve team)

【Department of Physical Education】

  • Chen, Po-Kai (Taekwondo Men’s Team Poomsae, Mixed Team Poomsae)

【Department of Athletic Performance】

  • Tang, Chia-Hung, Hsu Ping-Chien (Gymnastics-team all-around)
  • Lin, Ying-Shin (Shooting-10m air rifle team)
  • Su, Chia-En (Taekwondo-Women’s Team Poomsae, individual Poomsae)

【Department of Athletic Performance】

  • Lin, Ying-Shin (Shooting-10 m air rifle)

2017

【Department of Athletic Performance】

  • Su, Chia-En (Taekwondo-Mixed Pair Poomsae)

【Department of Physical Education】

  • Chuang, Chia-Chia (Taekwondo-Women’s -67kg)
  • Chang, Wei-Chieh (Taekwondo-Men’s Team Poomsae)
  • Le, Chien-Ying (Archery-Women’s Recurve team)
  • Wei, Chun-Heng (Archery-Men’s Recurve team)

【Department of Athletic Performance】

  • Lin, Kan-Yu (Taekwondo-Women’s Individual Poomsae)
  • Peng, Shih-Cheng (Archery-Men’s Recurve team)
  • Hsu, Tzu-Chi (Gymnastics-Women’s Group 3 balls+2 ropes)

【Department of Physical Education】

  • Chen, Chien-Chuan (Taekwondo-Men’s Individual Poomsae)

【Department of Athletic Performance】

  • Lo, Ying-Yuan (Weightlifting-Women’s 90kg)
  • Chen, Yen-Yu, Wang, Wei-Lin, Huang, Hsiang-Ting (Basketball-Women’s team)
  • Cheng, Po-Yu (Athletics-Men’s 4x100m Relay)

2015

【Department of Athletic Performance】

  • Hsieh, Shu-Ying (Tennis-Women’s Team)

【Department of Physical Education】

  • Chuang, Chia-Chia (Taekwondo-Women’s -67 kg)
  • Chiang, Kai-Hsin (Badminton-Mixed Doubles)
  • Wei, Chun-Heng (Archery-Men’s Recurve Team)

【Department of Physical Education】

  • Chang, Wei-Chieh (Taekwondo-Men’s Team Poomsae)

【Department of Athletic Performance】

  • Wu, Chia-Ying (Shooting-Women’s 10 m Air Pistol)

Asian Games

2018

【Department of Physical Education】

  • Wen, Tzu-Yun (Karate-Women’s 55 kg)

【Department of Athletic Performance】

  • Tang, Chia-Hung (Artistic gymnastics-Men’s floor)
  • Wei, Chun-Heng (Archery-Men’s team recurve)
  • Lin, Ying-Shin (Shooting-Mixed 10 m air rifle team)

【Department of Physical Education】

  • Lei, Chien-Ying (Archery-Women’s team recurve)

【Department of Athletic Performance】

  • Yen, Yi, Shih, Ching-Ping, Chen, Chia-Yi, Su, Yi-Hsuan (Softball-Women’s tournament)
  • Tang, Chia-Hung (Artistic gymnastics-Men’s floor)

【Department of Athletic Performance

  • Lin, Kan-Yu (Taekwondo-Women’s team poomsae)
  • Hsu, Wei-Chun (Karate-Men’s 75 kg)
  • Wu, Tsung-Hsuan, Su, Hou-Chen (Volleyball-Men’s tournament)

【Graduate Institute of Sport, Leisure and Hospitality Management】

  • Chiang, Chien-Ming (Baseball-Men’s tournament)

2014

【Department of Athletic Performance】

  • Lin, Ying-Hsin (Softball-Women’s tournament)
  • Wu, Chia-Ying (Shooting-Women’s 10 m Air Pistol Team)

【Department of Physical Education】

  • Chuang, Chia-Chia (Taekwondo-Women’s -62 kg)

National Intercollegiate Athletic Games

111

42Gold medals, 27Silver medals, 36Bronze medals

For the full list of CSR medalists, please refer to the Chinese version.

110

54Gold medals, 39Silver medals, 45 Bronze medals

For the full list of CSR medalists, please refer to the Chinese version.

109

27 Gold medals, 39 Silver medals, 49 Bronze medals

For the full list of CSR medalists, please refer to the Chinese version.

108

35 Gold medals, 36 Silver medals, 43 Bronze medals

For the full list of CSR medalists, please refer to the Chinese version.

107

46 Gold medals, 40 Silver medals, 45 Bronze medals

For the full list of CSR medalists, please refer to the Chinese version.

106

41 Gold medals, 47 Silver medals, 34 Bronze medals

For the full list of CSR medalists, please refer to the Chinese version.

105

40Gold medals, 40 Silver medals, 38 Bronze medals

For the full list of CSR medalists, please refer to the Chinese version.

Tug-of-war team

  • Out-door Competitions
    • 2021 TWIF Would Outdoor Club Competition SW540 kg (Getxo): 1st place
    • 2021 TWIF Would Outdoor Championship SW540 kg (Getxo): 4th place
  • In-door Competitions
    • 2020 TWIF World Indoor Championships W580 kg (Letterkenny, Ireland): 2nd place

    • 2020 TWIF World Indoor Championships W540 kg (Letterkenny, Ireland): 1st place

    • 2020 TWIF World Indoor Championships W500 kg (Letterkenny, Ireland): 1st place

    • 2020 TWIF World Under 23 Indoor Championships W500 kg (Letterkenny, Ireland): 1st place

    • 2020 TWIF World Indoor Clubs Competition W500 kg (Letterkenny, Ireland): 2nd place

  • Out-door Competitions
    • 2019 TWIF Outdoor Clubs Competition U23 Mixed 560kg (Castlebar, Ireland): 1st place

    • 2019 TWIF Outdoor Clubs Competition W560 kg (Castlebar, Ireland): 1st place

    • 2019 TWIF Outdoor Clubs Competition W520 kg (Castlebar, Ireland): 2nd place

    • 019 TWIF Outdoor Clubs Competition Mixed 520 kg Junior (Castlebar, Ireland): 3rd place

    • 2019 TWIF Outdoor Clubs Competition U23 W500 kg (Castlebar, Ireland): 1st place

    • 2019 TWIF Outdoor Clubs Competition W480 kg Junior (Castlebar, Ireland): 1st place

    • 2019 TWIF World Outdoor Mixed 520 kg Junior Championships (Castlebar, Ireland): 2nd place

    • 2019 TWIF World Outdoor U23 W500 kg Championships (Castlebar, Ireland): 1st place

    • 2019 TWIF World Outdoor W480 kg Junior Championships (Castlebar, Ireland): 2nd place

  • Out-door Competitions

    • 2018 TWIF Outdoor World Championship W540 kg: 1st place

    • 2018 TWIF Outdoor World Championship W500 kg: 1st place


  • In-door Competitions

    • 2018 TWIF Indoor World Championship W540 kg: 1st place

    • 2018 TWIF Outdoor World Championship W500 kg: 2nd place

  • In-door Competitions
    • 2017 World Games W540 kg: 1st place
  • Out-door Competitions

    • 2016 TWIF Outdoor World Championship W540 kg: 1st place

    • 2016 TWIF Outdoor World Championship W500 kg: 1st place


  • In-door Competitions

    • 2016 TWIF Indoor World Championship W500 kg: 2nd place

Close Menu